jestli máte ještě jiná plemena které byste tam chteli mít tak pište do komentíku

psi

17. prosince 2008 v 15:15 | karolinka

Psi jsou jako lidé: uráží se a žárlí, zjistili vědci

Bígl
Foto: Dušan Vrbecký
Připadá vám, že psi jsou někdy jako lidé? Vědci teď zjistili, že podobnost mezi námi lidmi a psy je větší, než kdo tušil.

Psi dokážou žárlit a urazit se v reakci na nespravedlivé zacházení. Ve své studii zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences to uvádí tým vědců.

Ale zatímco psi mohou odmítnout podat pac, pokud vidí, že jiný pes za potřesení tlapkou dostal odměnu a oni ne, zdá se, že jim nevadí, pokud jiný pes dostane lepší odměnu než oni. A na rozdíl od opic, u nichž vědci prokázali, že mohou odmítnout méně chutné jídlo, které dostanou jako odměnu, psi se pamlsku nezřeknou nikdy.
Kdo je hezčí?
Foto: Reuters
Vědci věří, že citlivost vůči nespravedlivému chování je klíčovým prvkem ve vývoji společenské součinnosti a až donedávna se předpokládalo, že tohoto typu chování jsou schopni jen lidé.

Ovšem studie s opicemi a šimpanzi zjistily, že také primáti dokážou cítit závist a odmítají si vzít odměnu v podobě jídla, pokud vidí, že jiná opice dostala za stejný úkol něco lepšího.

Rakouští vědci se ve studii snažili prokázat, že podobného chování jsou schopni i psi, protože ti prokazují vysokou citlivost vůči lidskému jednání. Uskutečnili proto experiment, při němž sledovali, jak 29 psů zareagovalo na žádost podat pac - když pes seděl sám nebo v blízkosti jiného psa.

Pokud psi viděli, že jejich partner dostal pamlsek za to, že podal pac, a oni vyšli naprázdno, brzy odmítli povel plnit a někdy dokonce od experimentátora odvrátili hlavu. Ovšem nezdálo se, že by jim vadilo, když jeden ze psů dostal jako odměnu chléb, zatímco druhý klobásku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama